poniedziałek, 5 maja 2014

Muzyczne biografie (1) - The Beatles - Terry Burrows "The Beatles. Ilustrowana historia zespołu"

Ostatnio dużo u mnie Beatlesów, no ale jaki inny zespół zasługuje na poświęcenie mu tyle uwagi? Uwagę tą poświęca również wielu publicystów, dziennikarzy i pisarzy, tworząc co rusz to nowe biografie Czwórki z Liverpoolu, analizy ich twórczości, kalendaria, almanachy czy encyklopedie. Materiału jest mnóstwo. Mamy do czynienia zarówno z rzetelnymi biografiami, opartymi na rozmowach z samymi muzykami, jak i osobami z ich otoczenia, jak również na dziennikarskim śledztwie, dociekaniach i analizach dostępnej literatury. Są też opracowania lakoniczne, oparte głównie na zdjęciach i głównych, ogólnie znanych faktach z historii Fab Four. Osobiście na razie posiadam 6 książek poświęconych Beatlesom i o nich chciałbym napisać kilka słów.
Pierwszą z pozycji jest "The Beatles. Ilustrowana historia zespołu" Terry Burrowsa, wydana przez InRock w 2001 (oryg. Book Sales, 1996, Wielka Brytania). Autor sam jest muzykiem, multiinstrumentalistą, biorącym udział w różnych projektach muzycznych, obejmujących takie gatunki muzyczne, jak psychodelię, art-pop, elektroniczny industrial czy awangardę. Ponadto jest autorem ponad 50 książek, obejmujących przede wszystkim instruktaże nauki gry na gitarze elektrycznej, pianinie, keyboardzie, technik nagrywania, obsługi komputera, internetu, analizy muzyki, jak również opracowań dotyczących The Beatles i muzyki lat 60. w ogóle. Jak widać, bardzo płodny i wyrobiony to autor.

Obecnie trudno dostępna, do kupienia tylko z drugiej ręki - wznowienia na razie nie było. Jest to dosyć solidne wydanie (192 str.) na papierze o gęstym formacie (prawie kredowy) z dużą ilością zdjęć (czarno-białych i kolorowych). Tytuł może nieco mylić, sugerując dominującą ilość zdjęć, a małą tekstu. Osobiście miło się zaskoczyłem, widząc relatywnie dużo, jak na "ilustrowaną historię", przejrzystego dobrze ułożonego tekstu do czytania. Co milsze, tekstu opracowanego rzetelnie i przystępnie. Bo naprawdę mamy do czynienia z książka, którą się świetnie czyta. Nie jest to wszakże wyczerpująca biografia, zaglądająca szczegółowo w zakamarki życia osobistego muzyków, czy w detalach analizująca dokonania muzyczne Czwórki. No, może poza jednym szczegółem: opisano w niej każdy z utworów na każdym z oficjalnych albumów. Nie jest to dokładna analiza muzyczna czy tekstów, a raczej po kilka zdań (z reguły po 3-4) ogólnych faktów o danym utworze, użytych instrumentach, źródłach pomysłu (w przypadku kowerów), czy anegdot. Jakkolwiek są to bardzo przydatne informacje, wzbogacające wiedzę o twórczości zespołu. 


Treść podzielono na 9 rozdziałów, skupiających się na przełomowych wydarzeniach w dziejach zespołu, począwszy od ich młodości i pierwszych kroków muzycznych jako The Quarrymen, poznania się Johna i Paula, opisu subkultury Teddy Boys, poprzez etap niemiecki (Hamburg), pierwsze nagrania, Beatlemanię, podbój USA, artystyczne szczyty, na rozpadzie zespołu kończąc. Ostatni rozdział poświęcono krótkiemu omówieniu solowych karier członków zespołu. Ze względu rok, w którym wydano oryginał (1996), książka nie obejmuje ostatnich lat solowych dokonań The Beatles, a w szczególności faktu śmierci Georga Harrisona w listopadzie 2001 (polskie wydanie ukazało się tuż po tym fakcie, w grudniu 2001, jednak nie zostało zaktualizowane).
Książkę uzupełnia kalendarium oraz spis wszystkich europejskich (brytyjskich) wydawnictw zespołu (single i albumy). 


Wydawnictwo to jest jedną z lepszych pozycji dla każdego początkującego fana The Beatles (szkoda, że jak dotąd nie wznowioną), który chce wstępnie nakreślić sobie przebieg ich kariery i ulokować sobie ich twórczość w czasie. Przystępny język autora (dobre tłumaczenie), duża ilość zdjęć i opisy utworów stanowią dodatkową zachętę, aby po książkę mógł sięgnąć każdy, kto interesuje się muzyką rozrywkową w ogóle.