środa, 25 marca 2015

12 utworów muzyki popularnej, których fragmenty wykorzystano w dżinglach i czołówkach, cz. 1

Oczywiście jest cała masa utworów, których fragmenty są na całym świecie wykorzystywane we wszelakich dźwiękowych zajawkach (dżinglach), jednakże chciałbym się skupić na tych krajowych, najbardziej znanych i już kultowych. Obecnie rzadko korzysta się już z gotowych utworów, częściej dżingiel stanowi specjalnie zamówiona kompozycję (np. sygnał dźwiękowy "Dziennika telewizyjnego", skomponowany przez Wojciecha Kilara, czy później "Wiadomości" przez Piotra Rubika). Jednak lata 80 i 90 w polskiej TV i radiu to okres zapożyczeń, często pirackich (kto wtedy o tym słyszał?) ze znanych utworów sceny światowej. Poniżej wybór chyba najpopularniejszych czołówek dźwiękowych i dżingli, o których nie wszyscy wiedzą, że stanowią fragmenty utworów znanych wykonawców.

1. Czołówka programu "5-10-15", muzyka: Kombi "Bez ograniczeń" z płyty "Królowie życia" (1981)

Ten bardzo popularny w latach 80 program dla dzieci i młodzieży program rozpoczynała dynamiczna muzyczna czołówka w stylu fusion, skomponowana przez Sławomira Łosowskiego, lidera krajowego zespołu Kombi, pochodzącego z nurtu Muzyka Młodej Generacji. TVP wykorzystała gotowy już utwór z drugiej płyty zespołu.Okładka albumu Kombi "Królowie życia" (1981)

 
2. Czołówka programu "Studio sport", fragment utworu "Son of My Father" w wykonaniu brytyjskiego zespołu Chicory Tip z singla "Son of My Father"/"Pride Comes Before a Fall" i płyty pod tym samym tytułem (LP i SP z 1972).

Program z tą czołówką emitowano w TVP II poł. lat 70 i w latach 80. Utwór wykorzystany w jego czołówce pochodził z angielskiej przeróbki przeboju Włocha, Giorgio Morodera również z płyty o tym samym tytule i również z 1972. Utwór Chicory Tip był jednym z pierwszych przebojów wykorzystujących nowość na rynku instrumentów, jakim był przenośny syntezator analogowy, Minimoog (a konkretnie Moog muSonics), którego solówka właśnie została wykorzystana w czołówce "Sportowej niedzieli". 

Okładka singla Chicory Tip "Son of My Father"/"Pride Comes Before a Fall" (1972).

Okładka albumu Chicory Tip "Son of My Father"(1972).


3. Czołówka programu "Sportowa niedziela", początek utworu Vangelisa "Spiral" z płyty o tym samym tytule z 1977. 

Ten popularny tygodnik sportowy był emitowany w latach 1980-2001 w niedzielę w TVP1, z reguły w godzinach wieczornych (po wieczornych niedzielnych filmach, między 21 a 23). Poniższa czołówka obowiązywała w latach 80, później ją zmieniono. W utworze "Spiral" Vangelis wykorzystał dźwięk generowany przez sekwencer Roland System 100.


Okładka albumu Vangelisa "Spiral" (1977).


4. Główny dżingiel Listy Przebojów PR3, instrumentalna wersja utworu "The Look of Love" zespołu ABC z ich debiutanckiej płyty "Lexicon of Love" z 1982.

Utwór ten od samego początku istnienia Listy zapowiada 4 godziny z najnowszym jej notowaniem. Jest to największy przebój tej brytyjskiej grupy, a pochodzi on ze strony B singla "The Look of Love (part one)"/"The Look of Love (part two)" (1982). "Part two" nie znajdował się oryginalnie na płycie, za to kończyła ją część 4 suity, też wykorzystywana w notowaniach Listy. Cała suita pojawiła się dopiero w wydaniu płytowym podczas reedycji w wersji deluxe albumu w 2004. 
Okładka singla ABC "The Look of Love, Parts One and Two" (1982).

Okładka albumu ABC "The Lexicon of Love" (1982).

 
5. Nowość na Liście Przebojów PR3, fragment utworu "Into the Lens" zespołu Yes z płyty "Drama" (1980).

Ten dżingiel jest od początku tej słynnej polskiej listy przebojów do dziś wykorzystywany w zapowiedzi nowości na Liście. Utwór pochodzi z singla Yes "Into the Lens (I Am a Camera)"/"Does really Happen?" (1980). Co ciekawe, rok później utwór ten pojawił się na płycie "Adventures in Modern Recording" (1981) duetu The Buggles (w którym grał Trevor Horn i Geoff Downes, obaj byli członkowie Yes z płyty "Drama"), zatytułowany jak podtytuł pierwotnego utworu "I Am a Camera". Oczywiście utwór był w nieco zmienionej aranżacji. Co jeszcze ciekawsze, Trevor Horn wyprodukował debiutancką płytę ABC wspomnianą w powyższym punkcie 4!


Okładka singla Yes "Into the Lens (I Am a Camera)"/"Does really Happen?" (1980)

Okładka albumu Yes "Drama" (1980).


C.D.N.