wtorek, 3 czerwca 2014

Geografia okładek (5) David Bowie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders From Mars"


Zawsze myślałem, że okładka przedstawia miejsce nierzeczywiste, że jest to namalowany obraz (ze względu na nasycone kolory). A tu okazuje się, że Davida Bowiego sfotografowano w deszczową styczniową noc 1972 w rzeczywistym miejscu! A gdzie?


Skoro to Angol, to musi to być Londyn. I tak rzeczywiście jest - zdjęcie powstało w centrum stolicy Zjednoczonego Królestwa, niedaleko słynnego Picadilly Circus, na ulicy Heddon Street, bocznej od Regent Street, która łączy ronda Picadilly i Oxford. Heddon Street to ślepa ulica, na której obecnie znajduje się kilka restauracji. Budynek, nr 23, przy którym sfotografowano Bowiego należy do marokańskiej restauracji Momo. Autorem fotografii jest etatowy fotograf Bowiego na początku lat 70, Brian Ward, który miał swoje studio przy tej właśnie ulicy, nr 17. Widoczny nad Bowiem napis "K. West" odczytywano jako "Quest" (przygoda), co można luźno interpretować z tematyką albumu. Tak naprawdę są to inicjały importera futer, którego siedziba była właśnie w sfotografowanym budynku. Napis został ściągnięty przez fana w 1980 r. Poniżej jego zdjęcie (źródło):A skąd te ostre kolory? Zdjęcie, uwaga, zrobiono pierwotnie w czerni i bieli na filmie Kodak Royal X-Pan, a następnie pokolorowano.

Niestety, na podglądzie ze Street View sfotografowane miejsce widać z przeciwnej perspektywy (należy się po prostu obrócić, wtedy zobaczy się budynek stojący na drugim planie, za plecami Bowiego), ponieważ samochód Google nie mógł wjechać na teren deptaka należący do restauracji.


Wyświetl większą mapę