wtorek, 15 września 2015

Geografia okładek (10) The Beatles w BBC

Dzisiaj The Beatles w dwóch odsłonach, obejmujących dwa woluminy ich nagrań dla BBC: "Live at the BBC" (1994) i "On Air - Live at the BBC Vol. 2" (2013), obejmujących podobny zakres lat nagrań (1963-65 i 1963-66). Ale nie o zawartości tu będę pisał, a o okładkach.

Okładki obu woluminów prezentują Fab Four idących po prostu po mieście (w domyśle: Londynie, bo gdzieżby indziej?) w okolicy studia BBC. 

Pierwszy wolumin z nieszczęśliwie wyedytowaną okładką (słaba praca grafika widoczna jest na sztucznym rozmyciu tła za Georgem i Ringo) przedstawia Beatlesów tuż obok studia BBC, tzw. Paris Theatre (albo Paris Studios) zlokalizowanego na Regent Street w Londynie. Było to studio nagraniowe przerobione z byłego kina dla celów nagrań audycji komediowych czy radioturniejów z publicznością (mieściło 400 osób). Ale wykorzystywano je również dla prezentacji niewielkich koncertów muzycznych. Wystąpili tam oprócz Beatlesów, Led Zeppelin, Pink Floyd, czy Queen. Kilka z tych koncertów nagrano, ale nagrania przedstawione na "Live at the BBC" nie pochodzą z żadnego z tych wystąpień. Ot, po prostu dostępne było foto Beatlesów przy budynku oznaczonym przez BBC. W 1995 studio zamknięto, a obecnie znajduje się tam studio... fitness. Foto wykonał fotograf słowackiego pochodzenia Dezo Hoffman (dziwne imię? to po prostu Dezydery) w grudniu 1963.

Na poniższym zrzucie Street View widać fragment Regent Street w Londynie, gdzie Dezo Hoffman zrobił Beatlesom zdjęcie. Obecnie budynek jest po remoncie elewacji, ale dziś umieścilibyśmy ich tuż obok portalu budynku po prawej z napisem Rex Home.
Okładka drugiego woluminu archiwalnych nagrań radiowych The Beatles dla BBC została również zrealizowana przez Dezo Hoffmana, ale tym razem w lutym 1964, czyli nie tak dawno po sesji, z której zdjęcie wykorzystano na okładkę pierwszego woluminu. Tym razem Beatlesi również idą,ale  po Guildford Street, czyli już bez związku z BBC (ale rozumiem, że założeniem było wykorzystanie zdjęcia tego samego autora, w niewielkim odstępie czasu i w podobnej stylistyce, czyli chłopaki znowu idą ulicami Londynu w jesienno-zimowych ubraniach).Gdy porównamy zdjęcie okładkowe z widokiem Street View ul. Guilford, to The Beatles umieścilibyśmy tuż obok niskiego stalowego płotku przy budynku po prawej (tuż przed rusztowaniami), który w latach 60 był płotkiem betonowym. Budynki widoczne z tyłu i nad nimi również są rozpoznawalne na widoku Street View (chociażby geometrycznie wypuszczone okna budynku tuż nad głową Paula).