środa, 26 marca 2014

Bitelsi kowerują: The Beatles - Live at the BBC (1994/2013), cz. 1

Pomiędzy marcem 1962 a czerwcem 1965 Bitelsi co najmniej 275 razy występowali w radiu BBC. Zagrali 88 piosenek, w tym kilka z nich kilkukrotnie, a 37 z nich tylko raz. Wydawnictwo "Live at the BBC" wydane w 1994 i wznowione w zeszłym roku prezentuje 54 utworów, w tym inne wersje 24 utworów znanych z singli i albumów Bitelsów, a 30 to covery piosenek innych wykonawców. Poza tym na płycie znajduje się 14 wstawek dialogowych (wypowiedzi członków zespołu oraz rozmowy z nimi) i dżingiel otwierający i zamykający audycje oparty na utworze The Beatles "From Me To You".

W grubej 46-stronicowej książeczce towarzyszącej wydaniu z 2013 przy każdym utworze znajdują się krótkie opisy. W tym poście, podzielonym na 4 części, przedstawię to, co zacząłem robić, ale warto to gdzieś zebrać. Będą tu:
  • tłumaczenia w/w opisów,
  • tłumaczenie wypowiedzi członków zespołu,
  • oryginały piosenek, które coverowali.

Poniżej pierwsze 9 utworów, czyli pierwsza z 4 części. Pozostałe części tutaj. Na niebiesko komentarze z wydawnictwa, kursywą - tłumaczenia wypowiedzi.1. Beatle Greetings (Bitelsi pozdrawiają)
Jest to wstęp zaprezentowany w audycji BBC pt. "Publiczne ucho" (The Public Ear) 3 listopada 1963. Prezenter Tony Hall zauważył, że fenomen The Beatles "nie rozpoczął się z dnia na dzień"i nakreślił ich historię od ich początków w Liverpoolu.

Ringo: Jestem Ringo i gram na perkusji.
Paul: Ech, och, jestem Paul i gram na ech, ech, basie.
George: Jestem George i gram na gitarze.
John: Jestem John i również gram na gitarze, a czasami zgrywam głupka.

2. From Us To You (Opening)
Dżingiel i tytuł czterech audycji prezentowanych podczas świąt państwowych. Ta adaptacja ich trzeciego singla była nadawana w 1964 w audycjach podczas trzech świąt: Wielkanocy, Zielonych Świątek i Święta Bankowego. 

3. Riding On a Bus (Jazda autobusem)
Brian Matthew przeprowadził kilka wywiadów z zespołem w czasie tych lat i otrzymywał zadziwiająco poważne odpowiedzi na zadawane pytania.

Brian Matthew: Panowie, zanim usłyszymy następną piosenkę, jest kilka rzeczy, o które chciałbym Was zapytać. Po pierwsze: czy byliście kiedykolwiek zmęczeni byciem Bitelsami?
Paul: "Jestem zmęczony i taki samotny"
John: Rhytm, kto to? Blues.
Paul: Naprawdę, nie wydaje nam się. Tylko czasami masz po dziurki w nosie ludzi piszących pierdoły o tobie, co często się zdarza.
John: Tak, zgadzam się. Rozwiodłem się i mam tuzin dzieciaków. 
Brian: Dobrze, co Ty..., to znaczy czy to nie jest denerwujące ciągle tłumaczyć żonie, że nie jesteś rozwiedziony i tego typu sprawy?
John: Nie, ona wie, że nie jestem rozwiedziony, bo wiesz, codziennie się widzimy. 
Brian: No tak, racja. Ale co z prostszymi rzeczami, jak..., ech...
Paul: Jak jazda autobusem? 
Brian: Tak, czy też z chodzeniem do restauracji. 
Paul: No cóż, tracisz wiele z tych rzeczy.
John: Chodzimy do niektórych.
George: A chodzimy do takich, gdzie ludzie są tak bardzo snobistyczni, w rodzaju takich, co udają, że nas nie znają, więc się dobrze bawimy, bo udają, że nas nie znają. 
Paul: Kościół św. Jana!
Brian: Tak, wyobrażam sobie. 
Paul: Rozumiesz, kościół św. Jana! Komentarz społeczny, że, no wiesz. Tak jest. 

4. I Got a Woman
Piosenka ta była amerykańskim przebojem R&B Raya Charlesa w 1955 i zawierał ją również pierwszy brytyjski album Elvisa Presleya "Rock'n'Roll".


5. Too Much Monkey Bussiness
To czwarta prezentacja w BBC utworu Chucka Berry'ego z 1956, którą The Beatles mieli w swoim repertuarze od 1960.6. Keep Your Hands Off My Baby
W swoim debiucie w programie "Saturday Club" The Beatles wykorzystali aktualny przebój piosenkarki o pseudonimie Little Eva napisany przez Gerry'ego Goffina i Carole King jako kontynuacja ich sukcesu, jakim był utwór śpiewany przez Evę, "The Loco-motion".
7. I'll Be On My Way
Jedyne nagranie The Beatles ich utworu, skomponowanego przez duet Lennon-McCartney, który przekazali Billy J. Kramerowi i jego The Dakotas na stronę B ich debiutanckiego singla.8. Young Blood
Grupa The Coasters zdobyła amerykański Top Ten w 1957 obiema piosenkami z ich trzeciego singla "Searchin"/"Young Blood", wydanego przez Atco. Oprócz poniższego, The Beatles mieli w swoim repertuarze "Searchin". Śpiewany przez Paula był jedną z 15 piosenek nagranych podczas ich przesłuchania w Decca. 
9. A Shot of Rhythm and Blues
Arthur Alexander, rythmbluesowy pieśniarz, który był ulubieńcem szczególnie Johna, zaprezentował ten utwór w maju 1962 na stronie B swojego kolejnego brytyjskiego przebojowego singla "You Better Move On". The Beatles prezentowali go w BBC trzykrotnie; aktualne nagranie jest ostatnią z prezentacji.