czwartek, 18 grudnia 2014

Geografia okładek (7) Rush "Moving Pictures"

W 1981 ukazał się siódmy ósmy album studyjny kanadyjskiego power-tria Rush, który okazał się jego największym sukcesem komercyjnym. Mowa tu o płycie "Moving Pictures" (po polsku trojakie znaczenie: "ruchome obrazki", "przenoszenie obrazów" albo "poruszające obrazy"), której trójznaczność tytułu wykorzystano na okładce płyty (ruchome obrazki - ekipa filmowa kręcąca całą okładkową scenę, przenoszenie obrazów - ekipa przeprowadzkową noszącą obrazy, poruszające obrazy - ludzie, obserwujący scenę są wzruszeni). Cała scena ma miejsce przed budynkiem o trzech portalach wspartych na potrójnych kolumnach. Poza tym Rush to przecież trio. Autorem konceptu graficznego i zdjęcia (zdjęć) okładkowego jest nadworny grafik Rush, Hugh Syme, który odpowiada za wszystkie okładki zespołu od albumu "Caress of Steel".






Scenę sfotografowano w przed budynkiem parlamentu stanu Ontario w Toronto (Kanada), który znajduje się ok. 15 km na południe od dzielnicy Toronto Willowdale, skąd pochodzą Geddy Lee i Alex Lifeson.

   




2 komentarze:

  1. Z moich obliczeń wynika, że to nie siódmy, a ósmy album Rush, gdyż wcześniej zostały wydane następujące longplaye: "Rush", "Fly by Night", "Caress of Steel", "2112", "A Farewell to Kings", "Hemispheres" i "Pernament Waves" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ale jakbym napisał prawidłowo, to bym nie miał komentarza ;o)

      Usuń